Bovec 2020.

Od 24.2.-29.2 naši su učenici četvrtih i petih razreda boravili u slovenskom gradiću Bovec.

Tjedan je to druženja i prijateljstva koji se odvija treću godinu naizmjence u Bovcu i tijekom lipnja u Puli. Domaćini su za nas pripremili raznovrsne sportske i edukativne sadržaje. Ponedjeljak i utorak obilježile su maske, najprije u likovnoj radionici ,a potom na maskenbalu. Vrijeme maškara zaključili smo na glavnom gradskom trgu gdje smo uz šale i smijeh presudili ovogodišnjem Pustu.

U prijepodnevnim satima svladavali smo snježne padine na 2300 m visokom skijalištu Kaninu.

Neki su skije zamijenili sanjkama, ali svakako smo uživali u sviježe napadanom snijegu, prekrasnom vremenu i očaravajućem pogledu na obližnje planinske vrhove.

Jedini kišni dan, srijedu, iskoristili smo kako bismo naučili nešto o ovom prekrasnom kraju. Posjetili smo gradić Kobarid i Kobariški muzej gdje smo uz stručno vodstvo, vrlo živopisno i primjereno doznali o dramatičnim bitkama, ali i toplim ljudskim pričama koje su obilježile teško razdoblje 1. svjetskog rata u ovim područjima.

O tisućljetnoj tradiciji izrade sira čuli smo obilazeći mljekaru „Planika“. Ondje smo se okušali u mužnji „krave“ te ručnoj izradi maslaca koji smo potom kušali. Izvrsnog okusa, bila je to dodatna energija za sutrašnje prijepodne na padinama Kanina.

Dan smo zaokružili kinom i pizzom s domaćinima.

U četvrtak poslijepodne upriličen je prijem kod gradonačelnika Bovca Valtera Mlekuža. On je prigodno pozdravio naše učenike i profesore izrazivši zadovoljstvo ostvarenom suradnjom dviju škola. Lijep je to način da se sačuva sjećanje na našu sugrađanku, učiteljicu M. Matić koja je tragično stradala na ovim prostorima. Zajedno smo obišli mjesto tragedije gdje smo joj odali počast i zapalili svijeću.

Zadnjem danu boravka u dolini Soče dodali smo malo adrenalina. Naime, domaćini su nam organizirali pješačku turu, obilazak slapa Virje te kraću feratu sa zip lineom nad slikopisnim jezercem.

Sve večeri učenici su boravili u obiteljima domaćina gdje su i noćili te se ujutro pripremali za nove aktivnosti.

Na kraju, kako to obično bude, nakon druženja i novih prijateljstava, suze na rastanku, uz zagrljaje i iščekivanje ljeta i novih zajedničkih avantura.

Evelina Majcan-Lenić, prof.

Salja Sijarić, prof.

objavio: PREDRAG DUKIĆ   datum: 2. 3. 2020.

« Svibanj 2024 »