Cjelovitije učenje o zavičaju, kulturi i običajima naroda

U sklopu projekta “Kulturna i duhovna baština zavičaja” koji su u Osnovnoj školi Vidikovac provodi od početka školske godine, 7.4.2014  održane su aktivnosti za učenike i nastavnike. Naime, školu su posjetili Igor Đorđević i Amalija Krstanović iz osječkog Nansen Dijalog centra koji je pod nadzorom Agencije za odgoj i obrazovanje pokrenuo te koordinira projektom na razini Hrvatske.

Cilj posjeta bio je, prikupiti informacije od učenika za potrebe evaluacije te održati radionicu za učitelje koji u projekt nisu uključeni, ali

žele proširiti znanja na interkulturalnom sadržaju u školama. Projekt je uveden u program škola koji se ove godine provodi na temu “Jezici zavičaja”, da bi se zadovoljile potrebe kulturno heterogenih zajednica, odgajalo i obrazovalo o kulturnim razlikama i kulturnom razumijevanju, usvojili i prakticirali pojmovi: empatija, solidarnost, asertivnost, tolerancija, aktivno slušanje… Provodi se kao izvannastavna aktivnost

za zainteresirane učenike petih razreda, a takvih se, pod vodstvom učiteljice povijesti Jelene Kolić, u školi Vidikovac uključilo 15.

Predmet “Kulturna i duhovna baština zavičaja” omogućuje djeci koja žive u multikulturalnoj i multietničkoj zajednici da nauče više o svom zavičaju, kulturi i običajima naroda koji žive na tom području, a s ciljem boljeg razumijevanja i poštivanja drugih i drugačijih. Naime, oni koji su u većini, uče malo ili nimalo o pripadnicima nacionalnih manjina, o njihovim kulturnim osobitostima. Iako žive zajedno, često jedni o drugima zapravo vrlo malo znaju, a i ono što znaju zna biti iskrivljeno, kaže učiteljica Kolić i dodaje da već dogodine planiraju i terenske nastave. Ostvarivanje projekta s učenicima, pozitivno utječe na njihov međusobni odnos, kao i na odnos prema drugima. Sadržaji projekta smjernica su i pomoć na putu prema interkulturalnom čovjeku spremnom prihvatiti sebe i svoje naslijeđe i živjeti usporedno s drugima i drugačijima.

Kao nagradu za aktivno sudjelovanje, učenici će u svibnju ići na jednodnevni izlet u Vrginmost. U tamošnjoj Osnovnoj školi Gvozd susrest će se učenici svih škola koji sudjeluju u projektu. Namjera je susret povezati sa Svjetskim danom kulturnih različitosti, jezika, dijaloga i razvoja, koji se izvrsno uklapa u ovogodišnju zajedničku projektnu temu - “Jezici zavičaja”. Projekt je započeo prije sedam godina u školama Osječko-baranjske i Vukovarsko- srijemske županije, a trenutno su u njega uključene 24 škole iz šest županija. Uz školu Vidikovac, projekt se u Istri provodi u još tri škole - OŠ Matije Vlačića u Labinu, OŠ Vladimira Nazora u Krnici i OŠ Vazmoslava Gržalje u Buzetu.

Tekst objavljen 8.4.2014.u Glasu Istre- S. ROJNIĆ SINKOVIĆ

objavio: ANA BAČIĆ   datum: 5. 5. 2014.