Terenska nastava "Brajši u spomen"

Dana 10. travnja svi peti razredi, zajedno sa svojim razrednicima i učiteljima u pratnji, krenuli su na terensku nastavu u Pićan, malo mjesto u središnjem dijelu Istre.

Iz hrvatskoga jezika i glazbene kulture učili su o istarskom skladatelju i zborovođi, zapisivaču istarskih narodnih napjeva Matku Brajši Rašanu koji je 1912.godine skladao pjesmu Krasna zemljo, Istro mila koja je danas službena istarska himna.

Klik na "opširnije" za nastavak teksta

Učenici su posjetili stari dio Pićna, rodnu kuću poznatog skladatelja te župnu crkvu Navještenja Blažene Djevice Marije i pićanski zvonik koji je sa svojih 48 metara među najvišima u Istri. Na povijesti su učili o Pićnu i Gračišću, labinštini, rudniku Tupljaku te čuli legende o biskupu Niceforu i Trnoplesarima. Nakon radnog dijela, uslijedila je šetnja do vidikovca Franje Ferdinanda s kojeg se pruža prekrasan pogled na brdovit krajolik središnje Istre.

Zajedničkim fotografiranjem na vidikovcu ispred crkvice Sv. Mihovila iz 13.st. završili su obilazak Pićna te uživali u nezaboravnom pogledu sa tog prirodnog vidikovca koji je obogaćen skulpturom Obitelj, talijanskog kipara N.Zavagnea. Svoje istraživanje, učenici su nastavili u susjednoj općini Gračišće gdje su posjetili centar mjesta i  župnu crkvu Sv.Vida te uživali u šetnji, druženju i zasluženom odmoru.

Učenje o zavičajnosti, druženje i zajedništvo naših petaša u ovom proljetnom sunčanom danu ispunili su ovu terensku nastavu zadovoljstvom.

Jelena Kolić, prof.

objavio: Mateja Ibrišević   datum: 20. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »