Svjetski dan umjetnosti

Danas, 15. travnja, Svjetski je dan umjetnosti. Obilježava se od 2012. godine na inicijativu IAA - Internation Association of Art, nevladine organizacije koja je službeni partner UNESCO-a, a s vizijom da je umjetnost simbol svjetskog mira, slobode izražavanja, tolerancije i bratstva. Datum 15. travnja odabran je jer se na taj datum 1452. godine rodio veliki renesansni umjetnik Leonardo da Vinci, zasigurno jedan od najvećih umova u povijesti čovječanstva.

Što je umjetnost? Nudimo vam odgovor koji smo preuzeli s Hrvatskog jezičnog portala:

ùmjetnōst ž 〈G -osti, I -osti/-ošću〉

1.stvaralačka djelatnost osnovana na osjetilnosti i izražena pomoću govorne ili pisane riječi, glasa, linija, boja, pokreta, plastičnog oblika, konstrukcije i dr.

2.razg. velika vještina u čemu

(http://hjp.znanje.hr/index.php?show=search, pregledano 15. travnja 2021.)

Danas umjetnost dijelimo u devet grupa: glazba, drama, književnost, slikarstvo, kiparstvo, arhitektura, film, ples, strip. U Republici Hrvatskoj prema članku 5. Pravilnika o znanstvenim i umjetničkim područjima, poljima i granama Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj, umjetničko područje podijeljeno je na devet umjetničkih polja: kazališnu umjetnost (scenske i medijske umjetnosti), filmsku umjetnost (filmske, elektroničke i medijske umjetnosti pokretnih slika), glazbenu umjetnost, likovne umjetnosti, primijenjenu umjetnost, plesnu umjetnost i umjetnost pokreta, dizajn, književnost i interdisciplinarno umjetničko polje. Svako od ovih polja dijeli se na više umjetničkih grana.

Kako biste vi definirali umjetnost? Što je za vas umjetnost? Danas je prilika o tome razmisliti i pokušati odgovoriti. Predlažemo da zavirite u neki virtualni muzej, virtualno prošećete nekom od najljepših knjižnica, poslušate skladbu koju dugo niste slušali, na internetu pročitate preporuke za neku dobru knjigu.

Za vas smo izabrali nekoliko citata o umjetnosti (Velika enciklopedija aforizama. Zagreb. Prosvjeta: Globus, 1984.)

Pozdravlja vas vaša knjižničarka

objavio: Mateja Ibrišević   datum: 15. 4. 2021.

« Ožujak 2024 »