Obilježen sat kodiranja posvećen prvoj ženi programerki

Tijekom ovog tjedna u našoj školi je održan sat kodiranja s učenicima 8. a razreda. U ovom smo projektu bili jedna od brojnih škola u svijetu koje su s učenicima održale radionicu nazvanu "Sat kodiranja", a s ciljem da se učenicima približe osnovni koncepti programiranja. Učenici su se upoznali i s načinom razvoja aplikacija, te su mogli vidjeti kako izgleda razvoj računalnih igara.

Radionica koja se održava u ovom tjednu tijekom jednog dana, posvećuje se prvoj ženi programerki Adi Lovelace. Ona je kao matematičarka radila na razvoju programa, te je zaslužna i za otkrivanje prve programske pogreške. Bila je i suradnica Charlesa Babbagea, poznatog i slavnog izumitelja analitičkog stroja. U radu s njim je pisala i bilješke o analitičkom stroju a ono što one sadrže danas se smatra prvim algoritmom.

Ove godine smo se kao škola uključili u sat kodiranja. Kao glavni cilj smo definirali da nam je važno osvijestiti učenike o utjecaju programiranja na brojna područja našeg života, od učenja, igre, obavljanja poslova i brojnih drugih aktivnosti.

Učenici su s oduševljenjem započeli radionicu te su bili zainteresirani za upoznavanje područja programiranja i osnova programiranja kroz računalne igre. Putem web stranice code.org učenici su kreirali svoja rješenja kroz igru te na taj način učili u ugodnoj atmosferi i okruženju.

Na kraju radionice učenicima je pripremljeno iznenađenje u obliku potvrda za sudjelovanje u satu kodiranja. Na taj način su dobili i potvrdu da su dali doprinos projektu koji je zaživio u cijelom svijetu a ne samo u njihovoj školi. Neke od njih možda usmjeri i na konkretnije istraživanje ovog područja kao i učenje o programiranju.

Dominik Tomislav Vladić

objavio: Martina Burazer   datum: 7. 12. 2018.

« Ožujak 2024 »