Izvješće iz Bovca

Autor: Martina Križanac, 20. 2. 2018.

Od 12.2. do 16.2. 2018. devetnaestero  učenika četvrtih i petih razreda u pratnji učiteljica Jasminke Turčinov, Eveline Majcan-Lenić te učitelja Salje Sijarića boravilo je u Bovcu u Sloveniji.

Domaćini su našim učenicima organizirali petodnevnu školu skijanja u Logu pod Mangartom te raznovrsne edukativne sadržaje u poslijepodnevnim satima.

Odmah po dolasku učenike su  pozdravili i zaželjeli dobrodošlicu gradonačelnik Bovca Valter Mlekuž te ravnatelj OŠ Bovec Iztok Kenda. Potom je organizirana prigodna likovna radionica izrada maski i upoznavanje s djecom domaćinima.

Učenici iz Pule bili su smješteni kod obitelji gdje su večerali, noćili i pripremali se za dnevne aktivnosti.

U utorak je nakon boravka na snijegu organiziran zajednički ples pod maskama, a naša je Ena Grubešić osvojila drugo mjesto za najbolju pojedinačnu masku.

Dok je u srijedu jedna grupa marljivo svladavala prve skijaške korake, nekoliko se naprednijih učenika skijaša s prof. Sijarićem i ravnateljem okušala na stazama skijališta Kanin. Tijekom poslijepodneva svi zajedno posjetili smo poljoprivrednu farmu na kojoj se uzgaja autohtona pasmina bovške ovce. Nakon toga uživali smo u vizurama doline Trenta i rijeke Soče te uz stručno vodstvo posjetili muzej u gradiću Trenti.

Prekrasno vrijeme bilo je u četvrtak idealna kulisa za vožnju žičarom na vrh skijališta Kanin. (2587 m). Kad smo stigli na vrh skijališta prvo što nas je osupnuo jest pogled: s jedne strane Triglav, s druge, klisure i strme padine... Oduzima dah, mora se priznati.

Djeca su uživala u sanjkanju i igrama na snijegu, a poslijepodne nastavili su sa skijaškim pothvatima.

Koliko su napredovali, pokazali su u petak pokazavši svoja umijeća na padini Loga. Nakon ručka djeca su razmijenila darove, uručene su im diplome te su se svi sa sjetom oprostili iščekujući ponovni susret u lipnju kada će naši novi prijatelji posjetiti Pulu i uživati u suncu i moru.

Prepuni dojmova i lijepih uspomena vratili smo se kući u večernjim satima.

Evelina Majcan-Lenić

Jasminka Turčinov