Korak izvan klupe

Osnovna škola Vidikovac, Pula već dugi niz godina ulaže u modernizaciju nastavnog procesa i uvođenje suvremenih nastavnih tehnologija u nastavu. Modernizacija predstavlja proces koji uključuje sve komponenete, a pretpostavka su naravno ljudski resursi koji su spremni na promjenu u radnoj okolini. Neminovno je uvođenje i informacijsko komunikacijskih  tehnologija u aktualizaciji nastave. Promjena edukacijaske tehnologije mijenja nastavne strategije i edukacijasku psihologiju. Usporedno s  opremanjem tabletima, računalima i pametnim pločama, nametnula se potreba za promjenom cjelokupnog radnog okruženja u razredu. Suradničko učenje podrazumijeva učeničku suradnju u timovima, međusobnu komunikaciju i diskusiju, modeliranje rješavanja zadataka,te konstrukciju novih znanja kroz interakciju. Takav model nastave je nemoguć u razredu u kojem je sve posloženo kao na povijesnim počecima formalnog obrazovanja prije nekoliko stoljeća.

Dinamika nastavnog procesa koja zahtijeva fizičku organizaciju suradničkog učenja, rada u paru i frontalne nastave, ponekad sve u jednom nastavnom satu, ukazala je na potrebu mijenjanja klasičnih učeničkih klupa.  Klasične klupe su velike, osnovnoškolcima preteške za brzo premještanje i prilagođavanje promjeni u organizaciji rada. Kako u nastavu matematike u pojedinim etapama učiteljica Maja Kalebić,prof. uvodi model obrnute učionice (eng.flipped classroom) u kojem dominira suradničko učenje, u 2.polugodištu, eksperimentalno, prema dizajnu i ideji ravnatelja mr.sc.Predraga Dukića, učionica matematike dobila je klupe koje su izvan standarda školskog namještaja. Klupe su u obliku jednakokračnog trapeza, lagane, jednostavno se mogu posložiti i prilagoditi timskom radu po šest, četiri, u paru ili svaki učenik samostalno radno mjesto. Ideju su prepoznali kao inovativnu i materijalno podržali obitelj Ališić i poduzeće MODING JUNIOR d.o.o.

Što se postiglo promjenom učeničkih klupa u učionici matematike?

Već u prvom susretu učenika s novim izgledom učionice dominantno je bilo oduševljenje i radoznalost. U provođenju suradničkog učenja nema povećanja nerada i nediscipline. Naprotiv, učenici sad mogu pogledati za susjedni stol i pratiti što se događa sa ostalim timovima za vrijeme rada. Pri prezentaciji izvješća o radu na kraju sata učenici se jednostavno mogu okrenuti jedni drugima ili pogledati prezentaciju rezultata na ploči.  Razred nije spreman samo za suradničku nastavu s homogenim timovima od 5-6 učenika,  već je mobilan i prilagodljiv za igrifikaciju u kojoj su potrebne najčešće četvorke učenika, te ponavljanje gradiva i matematički kviz za koji su idealni parovi. Ukoliko je riječ o pisanju ispita znanja, svaki učenik ima svoje radno mjesto, sjedi sam u klupi i nitko mu ne ometa pisano odgovaranje.

Promjene se nisu dogodile samo u nastavi matematike. Promjene su direktno uvedene u nastavu svih predmetnih učitelja čija  se nastava održava u toj učionici zbog organizacijskih razloga i nastave u jednoj smjeni. Svatko tko uđe u razred ima mogućnost probati, eksperimentirati s promjenom organizacije nastave. Osim učitelja koji rade u toj učionici, učionica je ogledna, svi djelatnici mogu vidjeti kako izgleda razred, posjetiti nastavu i doživjeti atmosferu i načine  rada u ovakvom okruženju.

Fleksibilnost moderno opremljene učionice pokazat će se široj obrazovnoj javnosti na Županijskom natjecanju iz matematike za učenike osnovnih škola Istarske županije, 23.veljače 2016. kojem je OŠ Vidikovac škola domaćin.

objavio: PREDRAG DUKIĆ   datum: 17. 2. 2016.

« Ožujak 2024 »