Leptiri slomljenih krila

O mučnoj i teškoj, ali nužnoj temi holokausta promišljali su osmaši tijekom čitavog prošlog tjedna u kojem smo obilježili 27. siječnja-Dan sjećanja na žrtve holokausta.

Uratke naših osmaša pogledajte u virtualnom panou:  https://padlet.com/evelinamlenic/Bookmarks

Učenici 8.a i b razreda putem različitih medijskih sadržaja (fotografija, filmskih isječaka, tekstova i sl.) upoznali su neke svoje vršnjake stradale u nacističkim logorima: Annu Frank, Leu, Deutsch, Pavela Friedmana…

Shvatili su da se iza ogromnog broja žrtava kriju zapravo zasebne ljudske sudbine, prekinuti i nepravedno uništeni snovi te ideologije koje se nikada više ne smiju ponoviti.

Samo primjena ideala kojima se suprotstavljamo mržnji, isključivosti, nasilju, rasizmu može nas povesti u svjetliju budućnost.

Ljubav, tolerancija, zajedništvo, plemenitost, neke su vrijednosti koje su učenici istaknuli na izrađenim krilima leptira koji je, baš kao u posljednjoj pjesmi jednog stradalog dječaka, postao simbolom svih žrtvi.

Nama ostaju neke od svevremenskih misli Anne Frank koje odzvanjaju i danas:

„Kako je divno da nitko ne mora čekati ni trenutak da bi učinio svijet boljim.“

„Tamo gdje postoji nada, postoji i život. Ona nas puni sviježom hrabrošću i ponovno nas čini jakima.“

„Ne odustajem od svojih ideala i unatoč svemu i dalje vjerujem da su ljudi dobri.“

Evelina Majcan-Lenić

objavio: PREDRAG DUKIĆ   datum: 4. 2. 2021.

« Svibanj 2021 »

Nastavni materijali